Healthy Living, Empty Wallet

With my new health kick, I’m attempting a Gluten Free/Casein Free diet.  I’ve done some research on gluten and casein and the negative affects they can have on mood, mental and neurologic function, and behavior.  This means eliminating a lot of things from our diet, including breads, pastas, cookies, cakes, cereals, cream sauces, and pretty much everything that tastes really good.

I purchased a cook book with GFCF recipes and I’ve searched for some of the kids’ favorite foods online as well.  With a few meals to test and my ingredients list in hand, I went to Whole Foods to purchase a few things.  After I got over the initial shock at how much all this cost, I tried to tell myself that what I put in my family’s body is more important than saving money.  Even with this thought in my head, I still felt my mouth drop quite often as I wandered down the aisles.

One of the meals I’m trying is a favorite:  Spaghetti and Marinara sauce.

The ingredients listed are rather simple.  It calls for extra virgin olive oil, an onion, garlic, a carrot, 2 cans of whole tomatoes, fresh basil, and GFCF spaghetti.  The only thing I didn’t have was the GFCF spaghetti for this meal, so I went in search of that.  Once I reached the aisle and began searching, I saw a variety of organic, natural, wheat-free, and gluten free spaghetti.  I needed the gluten free and casein free kind.  My research indicated that wheat free didn’t always mean gluten free and dairy free or lactose free doesn’t always mean casein free.  All this information was getting difficult to keep up with, especially when I had no idea what else to look for.  Once I found my GFCF spaghetti, I saw that they were on sale! Yay! The sale price?

2 for $7

I cringed thinking about how I normally buy pasta on sale 3 for $5, but threw GFCF noodles in my basket anyway.  I really didn’t have much of a choice.  This was the price to pay (a very high price) for living a healthier lifestyle.

I also found some GFCF potato chips, since it’s a favorite snack.  After a while of reading the back and front of a variety of potato chips, I found a 7.5 oz bag of plain potato chips.  The cost?

$3.99

That’s right.  Normally I could buy a family size bag for that much.  When they’re on sale I can buy one and get one free.

At then end of my Whole Foods excursion, I spent $45.  My one grocery bag consisted of:

2 packs of spaghetti

1 bag of chips

1 small bottle of chocolate syrup

1 carton of coconut milk

2 boxes of macaroni and cheese

1 (6 oz) box of animal cookies

1 bottle of Agave nectar

1 (8oz) bag of shredded cheese

1 (8oz) loaf of bread

All Gluten Free and Casein Free.  That should last me almost a week.  If that. On top of that I spent $85 at Winn-Dixie on food for the week.  That’s an expensive grocery bill.  I think I’m gonna have to learn some extreme coupon-ing skills.

I don’t understand why healthy food has to cost so much more than the other stuff.  A price cap would be nice.  We all want to be healthy, but it’s cheaper and easier to be unhealthy.  I guess I’m just going to have to search for healthier alternatives that don’t break the bank!

Let the research begin!

That's my section!

This is me too

If I had any money after groceries, I would buy this book

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s